Menu
Home Page

Maylandsea Primary School

Enjoy and Achieve

Welcome

Maths

WALT multiply and divide by 10 and 100 using money.

You can either use your own toys and add prices to them or you can use the toys with price tags on in the resources.  

How much would it cost to buy 10 whitles that cost 34p each (or 10 of your choice of toy of your own)?

Draw a place value chart and put 34p in the correct columns.

H

T

O

 

3

4

3

4

?

3

4

0

When you multiply by 10 your numbers are going to move one space to the left.  In place of a ? we use a 0 as a place holder.  So 34p x 10 = 340p but we know that we can write that as £3.40.  Repeat the same process for some of the other objects, buying 10 or 100 of each.  Remember if you multiply by 10 your number moves one space to the left so if you multiply by 100 it has to move 2 spaces. 

Try the following:

Multiplying and dividing money by 10 and 100

How much would it cost to buy 10 of the following?  Remember to show your calculations.

Pencils:  35p each

Balloons:  28p each

Envelopes:  16p each 

Rubbers:  50p each

Notepads:  £1 each

Soft toy:  99p each

Mugs:  87p each

How much does one of each of the following cost? Show your calculations.

Balloons: £5.40 (pack of 10)

Notebooks: £12.50 (pack of 10)

Key rings: £16.90 (pack of 10)

Pencils: £22.00 (pack of 100)

Rubbers: £15.00 (pack of 100)

Rubber bands: £6.00 (pack of 100)

 

 

Top